Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez admin
Data dodania: 24-06-2008 01:03
Data modyfikacji: 20-03-2010 19:57

Istnieją dwie legendy dotyczące powstania źródełka.

Pierwsza z nich mówi o pielgrzymce św. Jadwigi w towarzystwie kilku kobiet do kościoła w Charbielinie gdzie miał rozpocząć się odpust. W czasie wędrówki, kilka kilometrów przed celem, omdlała jedna z kobiet. Jako że nie było w najbliższej okolicy wody, św. Jadwiga wyżłobiła piętą zagłębienie w ziemi i odtąd zaczęło bić stamtąd źródło.

Druga legenda głosi, że w 1410 roku kiedy król Polski Władysław Jagiełło wiódł swe polskie hufce pod Grunwald skończyła się im woda i znaleźli się w trudnej sytuacji. Zaczęli więc wznosić modły do swojej świętej królowej (Jadwigi) i nagle ujrzeli tryskające źródełko.

Źródełko stało się sławne w okolicy i przez wieki woda z niego uznawana była za cudowny lek, w szczególności na choroby oczu. Powstała też murowana kapliczka którą zburzyli Niemcy w czasie okupacji. Lecz nawet jeszcze po II wojnie św. ludność czerpała z niego wodę w nadziei na uleczenie.

Źródełko to bije do dziś i można je znaleźć przy ul. Źródlanej w Boszkowie. Stoi tam fragment betonowego muru. Woda ma rdzawo-czerwone zabawienie/osad świadczące o występowaniu w okolicy tzw. rudy darniowej.


  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 18.232.51.69 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
dodo Dodano: 12-07-2011 IP: Warto by było owo zródełko wyeksponować,zawiesić tablice z jego legendą ,tak żeby zainteresować turystów.Wprawdzie to nie Niagara ale miłe miejsce na spacer w odróżnieniu od Dominickiej
onetka0 Dodano: 13-07-2011 IP: na ulicy Źródlanej dominują miejsca święte a to św. Jadwiga i jej źródło, Kapliczka i masze pod chmurką oraz na końcu uliczki licząc od wjazdu z ulicy Dworcowej murowana klinkierowa kapliczka z figurką, kto i w jakiej intencji ją postawił niestety nie wiem, stoi na rozstaju 3 polnych scieżek


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 17.2°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: WNW

Ostatni odczyt:
09.04.2020 12:40

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl