Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez admin
Data dodania: 26-06-2008 00:37
Data modyfikacji: 26-06-2009 13:08

Zestawienie zawiera najważniejsze daty w historii Boszkowa i okolicy oraz pewne ciekawostki. Będzie ono uzupełniane o nowe, nieuwzględnione lub nieznane fakty, które pojawią się być może w toku badań autora. Liczymy przede wszystkim na sygnały od naszych internautów. Prosimy o nowe pozycje z podaniem źródła lub uwagi o ewentualnych błędach.

 

4500 p.n.e.
Na ten okres (kultura ceramiki wstęgowej rytej) datowane są najstarsze znaleziska w okolicy Boszkowa. O ciągłości osadniczej w tej okolicy świadczą również odkrycia dotyczące późniejszych okresów (kultura łużycka, pomorska, przeworska i wczesnośredniowieczna). Rozpatrując natomiast szerszy obszar (obszar na południe od Wschowy) to znaleziska sięgają nawet okresu 11000 lat p.n.e. i są związane z kulturą hamburską z późnego paleolitu, oraz w okolicach Wolsztyna z okresu 10000 roku p.n.e. związane z łowcami reniferów. Warto wiedzieć, że w tych czasach np. obszar dzisiejszego Boszkowa stanowiła tundra czyli bezleśne zbiorowisko roślinności w zimnym klimacie strefy arktycznej i subarktycznej, charakteryzujące się występowaniem gleb tundrowych, oraz stale zamarzniętym podglebiem i bardzo niską pokrywą roślinną, zdominowaną przez mchy i porosty.

VII – połowa X w
W tym mniej więcej okresie Boszkowo jako osada otwarta wchodzi w skład tzw. opola przemęckiego.

X w ->
Włączenie okolicy do państwa Polan przez Mieszka I lub jego ojca Siemomysła. Przynależność Boszkowa do grodu książęcego w Przemęcie i parafii św. Piotra.

XII w
Utworzenie parafii w Charbielinie i przyłączenie do niej Boszkowa.

XII/XIII w
Boszkowo staje się własnością rodu Junoszów.

koniec XIV w
Boszkowo wchodzi w skład wielkiej posiadłości ziemskiej (latyfundium) Borków Gryżyńskich. Niedługo później sprzedano Boszkowo Janowi nieustalonego herbu, który przyjął nazwisko od zakupionej wsi. W posiadaniu jego rodu Boszkowo znajduje się około 150 lat.

1582 r.
Wniesienie oskarżenia przez Jana Kluczewskiego z Wilkowa Polskiego przeciw Stanisławowi Boszkowskiemu, który przekopanym kanałem wypuścił mu wodę wraz z rybami z Jeziora Starkowskiego i Żeżulicy do jeziora Luchowskiego (obecnie Boszkowskie Wielkie).

połowa XV w
Boszkowo wchodzi w skład parafii w Buczu.

XVI i początki XVII w
Przyłączenie do cysterskiej parafii w Przemęcie. Właścicielem Boszkowa zostaje Jan Bronikowski.

XVII/XVIII w
Właścicielami Boszkowa zostają Żychlińscy. Do nich należy także karczma znajdująca się na przejściu między jez. Dominickim i Luchowskim.

wrzesień 1700 r.
Żona karczmarza posądzona o czary zostaje porwana przez chłopów ze Starkowa i Radomierza. Zakuta w dyby jest pławiona w jeziorze. Wobec groźby sądu mieszczańskiego i spalenia na stosie interweniuje w opactwie cysterskim w Przemęcie sam Andrzej Żychliński. Wymęczoną kobietę w końcu uwolniono.

5.05.1712 r.
Grad całkowicie niszczy uprawy.

18.06.1725 r.
Gwałtowna burza i wezbrane wody znoszą falusze i młyny na strumieniach. Wylały jeziora zatapiając pola i łąki.

lata dwudzieste XVIII w.
Toczą się spory graniczne pomiędzy Andrzejem Żychlińskim a dzierżawcą dóbr włoszakowickich Władysławem Ponińskim. Na łowiskach w jeziorze Kukuk dochodzi bójek pomiędzy rybakami obu stron.

1731 r.
Żychliński wnosi we Wschowie pozew przeciwko Ponińskiemu o podbieranie ryb z jeziora Kukuk i wycinkę drzew z jego lasu.

XVIII/XIX w
Kolejnymi właścicielami Boszkowa są: Szołdrscy, Bieliński, Hr. Józef Grabowski, Fr. Wilhelm Kreutschmer, Stanisław Mikary, Mateusz Mikary, Hilary Łakomicki, Bierkowscy.

XIX w
W latach sześćdziesiątych XIX w. podpisano reces uwłaszczeniowy. W Boszkowie powstało 14 gospodarstw a na Karczemce 3, graniczące z kolonizacyjną osadą niemiecką Starkowo-Bambry.

1895 r.

Powstaje linia kolejowa Leszno – Błotnica, rok później sięga już do Wolsztyna.

lata 20/30 XX w.
Powstaje infrastruktura dla letników. Z inicjatywy dr Bystrzyńskiego powstaje letnisko „Syrena” z restauracją, plażą, wypożyczalnią łodzi i rowerów wodnych. Zbudowane przez Misia z Grotnik trzy murowane domki dały początek dzielnicy „Pudełkowo”. W latach trzydziestych Kornicki z Leszna buduje niedaleko „Syreny” pensjonat „Kotwica” z restauracją „Rusałka”. Zostaje on jednak rozebrany przez Niemców w latach okupacji.

4 – 5.09.1939 r.
Niemieckie formacje zajmują już cały obszar gminy Włoszakowice.

26-27.01.1945 r.
Oddziały radzieckie wkraczają na teren gminy.

1945 -> 1989
Majątek w Boszkowie przejmuje PNZ, a później PGR, włączając go do kombinatu Stare Bojanowo. Przymusowo wykupiono gospodarstwa J. Andrzejewskiego (po Wenzlu) i Mielcarka (po Radziei). Na terenach tych wybudowano restaurację i hotel „Syrena” , a także „Pirat” i ośrodek wypoczynkowy PKP. Powstają liczne „dacze” . Na początku lat osiemdziesiątych droga asfaltowa łączy Boszkowo z Buczem i z Dominicami.

 

Źródła:E. Lepka, Od Opola Przemęckiego do włoszakowickiej gminy. Zarys monograficzny. Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach. Włoszakowice 2002 r.

Przemęt zarys dziejów. Praca zbiorowa pod red. K. Zimniewicza, Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa-Poznań 1991 r.

Wikipedia – wolna encyklopedia, http://pl.wikipedia.org  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.227.240.143 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Spider Dodano: 08-04-2010 IP: Może to głupie, ale proponuję w Boszkowskim Kalendarium zamieścić datę 23.12.1997 r., tj. datę zakończenia budowy oczyszczalni ścieków w Grotnikach. Źródło informacji - oficjalna strona internetowa UG Włoszakowice - podsumowanie pracy samorządowców na przestrzeni lat - rok 1997
Mirek Paliszewski Dodano: 23-03-2011 IP: Witam ! Boszkowo - wł.Stanisław August h.wł.Mikara *1777 Kłoda k.Rydzyny +04.10.1843 Machcin posesor Oporowa,Brodnicy,Czacza,dz.Boszkowa i Machcina,kolator kościoła [syn Ignacego Mikara administratora dóbr ks. Sułkowskiego wł.Rydzyny i Ponieca poch.z Włoch z Rodu Micara, Który wydał 2 Kardynałów w tym Lodoviko Micara +27.03.1847 Rzym Dziekana Kolegium Kardynalskiego] Po Nim Boszkowo ma Jego Syn Mateusz M.P
dodo Dodano: 12-07-2011 IP: Zawsze interesowała mnie historia,zwłaszcza miejsc w których przebywam.Dlatego jestem pod wrażeniem.Chciałbym wiedzieć kim był Miś z Grotnik,czy zostało coś z tych budynków a jeśli tak to które to są.Szkoda że nazwa Syrena,choć historyczna nie została zachowana.
nowek Dodano: 12-07-2011 IP: No no,przeczytałem i zdziwiłem się że ta okolica ma jakąś historię.
ewa Dodano: 19-09-2011 IP: Ja też chciałabym wiedzieć.Może ktoś wyda jakąś broszurkę z takimi wiadomościami,plan Boszkowa i okolic z zaznaczonymi miejscami historycznymi.Zamiast pętać się bez celu,można by było wędrować i szukać tych miejsc.
Hanka Dodano: 16-08-2012 IP: 37.47.149.203 Spędziłam w Boszkowie najlepsze lata mojej młodości od 1953 roku, pamiętam drewnianą Syrenę , drewniany zielony barak na głównej plaży w którym spędziłam pierwsze lata beztroskich wakacji. pamiętam łóżka piętrowe a pod barakiem kajaki. W dalszej części pamiętam rozbudowę Boszkowa , pierwsze Ośrodki na Pudełku-Aldona itp.kiosk Pudełko i młodzież śpiewająca fajne piosenki. Warunki były wakacyjne , bez lodówki, wc to latryny i dało się żyć .Ulice bez oświetleń, droga to piach, samochody grzęzły w piachu. W miarę rozbudowy Boszkowa kiedy to powstawały Ośrodki zakładowe PSSy, PZGSy, MHD, itp. Dzięki innowacji pana Krawca który był bardzo operatywny i Powiatowej Radzie Narodowej Boszkowo piękniało i kwitło. Nic nie zagrażało wczasowiczom. Spokój - cisza. Co dwa tygodnie zmiana turnusu na ośrodkach. TO BYŁY CZASY .Za parę dni dokończę wspomnień dla tych co chcą powspominać . oczekuję waszych wspaniałych wspomnień z lamtych lat.
onetka0 Dodano: 06-09-2012 IP: 83.20.46.124 Do tych dat należy wpisać położenie chodnika w kierunku Dominic oraz chodnik do krzyżówki Ujazdowa,chodnik w kierunku Starkowa ( nie zapeszajmy, jest coś tam robione), nowe "rondo" do na krzyżówce do Dominic i ul. Dworcowej, przekazanie ziemi w rejonie ulicy Źródlanej - Leśnej przez pp Biegańskich dla parafii Włoszakowice i utworzenie w tym miejscu kaplicy leśnej, likwidację dróżnika - który opuszczał szlabany i na stacyjce było raźniej i przyjaźniej, zamknięcie plaży głównej dla turystów chcących podziwiać plażę główną i zejść po schodach - budowanych z myślą o WSZYSTKICH turystach, droga z Włoszakowic do Dominic omijająca wjazd z ul. Dworcowej...znajdzie się też wiele innych " drobiazgów"
al Dodano: 03-07-2015 IP: 84.10.78.50 Super. Pochodzę z Radomierza i nie wiedziałam że były tam kiedyś"czarownice". Lubię to.


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 5.6°C
Temp. wody: °C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: ---

Ostatni odczyt:
27.01.2020 11:03

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl