Strona główna: e-boszkowo

zaloguj | załóż konto
napisane przez admin
Data dodania: 26-06-2008 00:14
Data modyfikacji: 06-08-2008 11:23
Na wzmiankę o tym jeziorze natrafiłem studiując, publikację Edmunda Lepka, który pisze: „W latach 20-tych XVIII wieku toczyły się spory graniczne pomiędzy Andrzejem Żychlińskim z Boszkowa i dzierżawcą dóbr włoszakowickich Władysławem Ponińskim. Na łowisku w jeziorze Kukuk dochodziło do bójek pomiędzy rybakami obu zwaśnionych stron.” Przypuszczałem więc, że może chodzi o jezioro Luchowskie (dziś Boszkowskie Duże/Wielkie), które być może miało w tych czasach jeszcze inną nazwę. Pasowało ono najbardziej jako jezioro „graniczne” między Boszkowem a Włoszakowicami. Później natrafiłem jednak na niemiecką mapę topograficzną Messtischblatt 1:25 000 z 1935 roku. Na mapie tej zauważyłem nieistniejący dziś zbiornik wodny położony pomiędzy jeziorem Dominickim a Boszkowskim Dużym/Wielkim. Mimo bardzo złej rozdzielczości wersji elektronicznej tej mapy można było jednak odczytać trzykrotnie występującą literę „k” w nazwie. Na podstawie tej mapy odczyt był więc bardzo trudny, ale nazwa układa się prawdopodobnie w słowo „Kukuk” co w j. niemieckim oznacza kukułkę (Kukuck). Stąd późniejsza nazwa fonetyczna Kukuk. Niedawno udało mi się jednak dotrzeć do lepszej rozdzielczości mapy Messtischblatt 1:25 000 z 1900 roku, co potwierdziło moje przypuszczenia. Poniżej fragment tej mapy.
 
 
 kukuk
 
 
 
 
Jezioro to widać również na innej niemieckiej mapie z 1906 roku, ale ze względu na dużą skalę nie występują nazwy zbiorników. Jest jeszcze na polskiej mapie topograficznej z 1934 roku, ale nie widnieje przy nim już żadna nazwa. Na powojennych mapach topograficznych występuje już jako obszar bagienny. Dlaczego nie widać jeziora na mapach z 1831 roku? Być może stanowiło ono jeszcze cześć ówczesnego jeziora Luchowskiego, albo było na tyle małe, że po prostu nie uwzględniono go w kartografii.

Dziś namacalne ślady po jeziorze Kukuk to niewielkie „zgrubienie” kanału łączącego jez. Dominickie i Boszkowskie Duże/Wielkie przy wpływie Strugi Grotnickiej.
Kukułki kukają tam nadal.
 
Prawdopodobna lokalizacja jeziora
 

  • Zespół e-boszkowo.pl informuje, że wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne i obyczajowe będą usuwane.
  • Twoje IP to: 3.230.154.129 Pamiętaj, nie jesteś anonimowy.
Dodaj komentarz
Imię:
Treść:

 
CAPTCHA Image
Przeładuj obrazek, jeśli jest nieczytelny
Kod:
Komentarze:
Janusz Dodano: 27-12-2010 IP: Prowadziłem wiercenia geologiczne (wspólnie z archeologami) na brzegu tego (już kopalnego) jeziora - miało to miejsce przed rozpoczęciem budowy oczyszczalni która stoi na brzegu Jez. Kukuk. Zamierzam rozpoznać morfometrię tego jeziora poprzez sieć wierceń torfowych. Misa jeziora jest w chwili obecnej wypełniona osadami jeziornymi (gytie) oraz torfami, ponieważ jezioro zanikło na skutek postępującej sukcesji roślinnej.
Zientas Dodano: 27-12-2010 IP: Witam! Jestem autorem powyższego artykuliku. Nie sądziłem, że jeszcze ktoś się tym jeziorem oprócz mnie interesuje! Zapraszam na forum! Chętnie przyjrzę się Waszej pracy z bliska. Morfometria też mnie zawsze interesowała. Serdecznie pozdrawiam! admin@e-boszkowo.pl
snemid Dodano: 28-12-2010 IP: To nie jedyne jezioro, które zarosło. Na północny wschód od Miasta też kiedyś było małe jeziorko - nad jez. Małym. Kiedyś bowiem następował też odpływ z jez. Maszynek i Zapowiednik w kierunku jez. Miałkiego. pzdr
snemid Dodano: 28-12-2010 IP: popr. nie Miasta, a Miastka.
Zientas Dodano: 28-12-2010 IP: Takich zarastających lub nieistniejących już jezior w okolicy jest z pewnością więcej. Wystarczy rzucić okiem na zdjęcia lotnicze (google maps). A teraz w którą stronę płynie woda z Zapowiednika jak nie w kierunku Miałkiego (przez Brzeźnie)? Mam wrażenie, że Zapowiednik leży o wiele niżej niż Maszynek, więc chyba mają różne zlewnie.
snemid Dodano: 28-12-2010 IP: Miałem na myśli nie Zapowiednik, a Krzywce. Mój błąd, za co przepraszam.
Master Dodano: 26-02-2011 IP: Jez. Proboszczowskie istnieje do dziś. Na forum ktoś pytał o nie. Istnieje nawet na mapach. Wystarczy troszkę poszukać [:
Zientas Dodano: 26-02-2011 IP: W obecnej sytuacji powodziowej odtworzyło się jezioro Kukuk :)


Dane ze stacji meteo.
Temp. powietrza: 14.1°C
Temp. wody: 16.1°C
Wiatr: 0.0[m/s]
Kierunek wiatru: NNW

Ostatni odczyt:
30.05.2020 10:30

Dane ze stacji meteo, GOSiR Włoszakowice, umiejscowionej na terenie Ośrodka Żeglarskiego przy ul. Turystycznej 7 w Boszkowie - Letnisku.

współpraca

slotex.pl - najlepszy hosting

Copyright © 2011 by e-boszkowo.pl